Hírek : Elhanyagolható tényező a magyar nemzet harmada? |
Elhanyagolható tényező a magyar nemzet harmada?
2006.06.23. 15:02
Gazda Zoltán szerint a Határon Túli Magyarok Hivatalának felszámolásával a magyar kormány arról döntött: a magyar nemzet egyharmada elhanyagolható tényező – idézi az MPSZ sepsiszentgyörgyi elnökének szavait a Krónika. A Széchenyi-terv pályázatán nyert támogatással felépült új szabadtéri színházat szombaton este avatják fel Komáromban – adja hírül a Hídlap.
Tiltakozó megmozdulások sorát tervezi a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), ha a magyar kormány nem változtat a határon túli magyarsággal kapcsolatos politikáján. Gazda Zoltán, az MPSZ sepsiszentgyörgyi elnöke elmondta: határozottan visszautasítják a magyar miniszterelnök azon kijelentését, hogy a határon túli magyarságnak semmi köze a Magyarországon zajló átalakításokhoz, így a HTMH felszámolásához. Hozzátette: a határokon túl is élnek egy-egy nemzet tagjai, s „ezt még a román sajtó is jobban tudja, mint a kommunista és sikkasztásokkal gyanúsított magyar miniszterelnök”. Gazda Zoltán szerint a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) felszámolásával a magyar kormány arról döntött: a magyar nemzet egyharmada elhanyagolható tényező – olvasható az erdely.ma honlapon a Krónika nyomán.
10 millió lejes büntetés a székely nagygyűlés szervezőinek
Fejenként 10 millió régi lejre büntette a csíkszeredai csendőrség a ditrói székely nemzetgyűlés két helyi szervezőjét, Árus Zsoltot, a Gyergyószéki Székely Tanács elnökét és Simon Sándort, a Ditrói Székely Tanács elnökét – olvasható a Székely Nemzeti Tanács elnöke, dr. Csapó I. József által közzétett tiltakozásban. A dokumentum szerint a büntetés indoklásában az szerepel, hogy a nyilvános gyűlés 15.00 órakor ért véget a polgármesternek benyújtott bejelentésben feltüntetett 14.20 óra helyett. Jogalapként a csíkszeredai rendőrök a nyilvános gyűlések szervezésére és lebonyolítására vonatkozó 1991/60-as törvény 26. cikkelyére hivatkoznak. Az SZNT indokolatlannak tartja a hatósági fellépést – tájékoztat a Hargita népe.
Új szabadtéri színházat avatnak Komáromban
A Széchenyi-terv pályázatán nyert támogatással felépült új szabadtéri színházat szombaton este avatják fel Komáromban a Kőmíves Kelemen rockballada előadásával. A Monostori Erőd Hadkultúra Központ Kht. még 2003-ban nyújtott be pályázatot a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési programján belül a kastélyok és várak kulturális öröksége bemutatásának támogatására. Az akkor 110 millió forintra becsült kivitelezési költség felét vissza nem térítendő állami támogatás formájában bocsátotta rendelkezésre az állam. A Duna bástyában helyet kapott 546 férőhelyes nézőtér és a korszerű elektronikával felszerelt színpad kivitelezése idén májusban kezdődött meg, és két hét alatt készült el – adja hírül a Hídlap.
Elpolitizált bírósági ügy?
Tegnap Szerbia Legfelsőbb Bíróságának Büntetőjogi Nagytanácsa úgy döntött, nyílt meghallgatást tart a temerini fiúk közös, valamint ügyvédeik és szüleik beadványáról, amelyet az elmúlt év novemberében adtak át. A meghallgatáson az ügyvédek, Mike Eszter, Zoran Mazic, Miavecz Béla, Horváth Endre és Zoran Bozic ismételten rámutattak a vádirat és a bizonyító eljárás során tapasztalt ellentmondásokra, az emberi és a kisebbségi jogok sorozatos megsértésére, és a per újratárgyalását kérték. Zorana Markovic, a Szerbiai Helsinki Bizottság jogásza szerint a Legfelsőbb Bíróság csökkentheti a büntetést, illetve elrendelheti, hogy másik bíróság tárgyalja az ügyet. Az érintett öt temerini fiatalnak gyilkossági kísérlet miatt kell bűnhődnie, mert Zoran Petrovic (38) büntetett előéletű személyt több órán át bántalmazták. A már jogerős ítélet alapján ifj. Máriás István (22) 15, Illés Zsolt (26) 13, Szakál Zoltán (25) 11,5, Uracs József (29) 11,5 és Horváth Árpád (19) 10 évet kapott. A fiatalok visszautasítják a gyilkossági kísérlet vádját. A szülők azt állítják, hogy az ügyet elpolitizálták, ezért a bizonyítható tények alapján követelik az ügy rekonstrukcióját és újratárgyalását – számol be a Magyar Szó.
(MNO)
|