Hírek : Interjú Duray Miklóssal, az MKP alelnökével |
Interjú Duray Miklóssal, az MKP alelnökével
2006.07.06. 15:19
Nem sok jó vár a felvidéki magyarokra, miután Robert Fico, a választáson győztes Irány - Szociáldemokrácia elnöke, leendő szlovák kormányfő és koalíciós partnerei, Jan Slota, a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt elnöke és a Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom élén álló Vladimir Meciar június 2-án este a pozsonyi várban aláírták a kormánykoalíció létrehozását rögzítő szerződést. Egyesek katasztrófa-koalíciónak is minősítik ezt lépést.
Hogyan értékeli ezt a szerződéskötést?
Meglepetésként ért, mert személy szerint bölcsebbnek gondoltam Robert Ficót, mintsem egy ilyen koalíciót kössön, hiszen az ő pozíciója a szocialista internacionáléban nem eléggé stabil, tehát meg is inoghat a helyzete. A másik két szövetségese, pontosabban koalíciós partnere pedig nagyon rosszul van beírva a nemzetközi politikába, egyiknek sincs rendezett nemzetközi kapcsolata, ráadásul a Szlovák Nemzeti Párt nagyon durva szélsőséges párt, tehát nehogy valaki félreértse, a Szlovák Nemzeti Párt nem a szlovák nemzet pártja, hanem a szlovák nemzet peremén álló hőbörgők pártja.
Ön az egyik nyilatkozatában félfasiszta irányzatú kormánynak nevezte a mostanit.
Igen, ez lehet, hogy meghökkentő, de a szlovák nemzeti párt jelenléte miatt a kormánykoalícióban az egész kormánykoalíció nevezhető félfasisztának, ugyanis nehezen tudom elképzelni, hogy a Szlovák Nemzeti Párt feladja eddigi programját annak érdekében, hogy mondjuk stabilizálja a kormánykoalíciót. Sajnos a józanabbaknak kell majd közeledni a képviselt szélsőség felé és nem fordítva.
Ön szerint ki a veszélyesebb, Slota vagy Meciar? Hiszen mindkettőjüknek elég éles kirohanásai voltak a magyarokkal szemben?
Igen, de ne felejtsük el, hogy Meciarnak magyarellenes kijelentései akkor voltak, amikor a koalíciós partnere éppen Jan Slota volt. Önmagában Vladimir Meciárt én olyan politikusnak tartom, aki tanult a korábbi leckéből,és ma egy sokkal mérsékeltebb ember és politikus jelenik meg előttük. Hangsúlyozom korábban az ő arculatát szintén negatívan befolyásolta a Szlovák Nemzeti Párt kormányzati jelenléte.
A Szlovák Nemzeti Párt megkapta az oktatási, a régiófejlesztési és környezetvédelmi tárcákat. Önök szerint mi vár a magyarokra ezután?
Pontosan nem lehet tudni, de súlyos következményei lesznek valószínűleg az oktatásügyben, ahol eddig államtitkári posztot töltött be a Magyar Koalíció Pártjának politikusa, sőt az utóbbi három hónapban vezette az oktatásügyi kabinetet. A Szlovák Nemzeti Párt, azzal hogy ezt megkapta, feltételezhető, sőt majdnem biztos, hogy ugyanazokat az elképzeléseket szeretné majd megvalósítani a tárcák adta lehetőségek igénybevételével, mint 1994 és 1998-ban. Akkor Slotáék miatt tömegtüntetésekre került sor Szlovákiában- elsősorban magyarok által szervezett tömegtűntetésekre gondolok-, de a szlovákok iskolaügyét is sújtotta, hiszen nem csak magyar nemzetiségű iskolaigazgatókat mozdítottak el a helyükről, hanem szlovákokat is azért, mert nem feleltek meg a Szlovák Nemzeti Párt igényeinek. Most kicsit más a helyzet, mint akkor volt, mert most közvetlenül a minisztérium nem fog tudni beavatkozni az iskolaügybe, de elindíthat egy olyan folyamatot, ami a magyar kisiskolák tönkretételéhez vezethet: ezeket az intézményeket bezárják, s helyükre valamilyen különleges támogatással szlovák iskolákat fognak létesíteni, mert erre lehetőség nyílik majd a minisztérium számára.
Az, hogy megkapták a Régiófejlesztési Minisztériumot, elképzelhető, hogy esetleg megkezdődik az ország déli régióinak, a magyarok által lakott terület kiéheztetése?
Ez megtörténhet, hiszen a minisztérium kezében lesz az európai uniós pénzek egy részének a szétosztása és hát előre lehet borítékolni, hogy a magyarlakta területekre az elkövetkező években aligha jön olyan uniós támogatás, amely az úgymond leszakadó régiók felzárkóztatását eredményezi.
Az EU-nak nem volt kifogása a mostani koalícióval szemben?
Azt tudjuk, hogy a nemzetközi pártszövetségek részéről, a szocialista internacionálé részéről, de egyéb politikusok részéről is rosszallóan tekintettek egy ilyen kormánykoalíció megalakítására, de beavatkozni nem tudnak, ami önmagában nem is baj, mert valamennyi szuverenitása kell, hogy legyen egy országnak. A gond az, hogy a politikai közélet beteg Szlovákiában, s képes produkálni ilyen helyzetet, mely nyilvánvaló, hogy az ország lakosságának egy része számára teljesen lesújtó.
Mivel tudott elérni a Szlovák Nemzeti Párt, egy szélsőséges, populista, magyarellenes párt ilyen jó eredményt Szlovákiában?
Nyilvánvalóan azért, mert azok a szavazók, akik szavaztak a Szlovák Nemzeti Pártra, azok is ilyenek. De szélsőséges, magyarellenes szavazói, s tagjai a Ficó-féle állítólagos szociáldemokrata pártnak is vannak, s a Smer populista szárnya kényszerítette rá Robert Ficot, hogy ilyen koalíciót kössön. A tragédia az, hogy ezt meglehetett volna akadályozni, ha a szlovák kereszténydemokraták politikusabb módon viselkednek, s van egy olyan érzésünk, hogy a Szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom azért nem volt hajlandó olyan szövetségbe belépni, amiben magyarok is vannak, s amivel meg lehetett volna akadályozni a Szlovák Nemzeti Párt kormányra jutását, mert ők is z MKP politikusainak kormányból való távozását akarták.
Egyes magyar politikusok szerint a magyar külpolitikának nem kellene megvárni, hogy milyen lépéseket tesz a magyar kormány, hanem előre meg kellene határoznia egy estleges együttműködés feltételeit a szlovák kormánnyal. Ön szerint is ez helyes megfogalmazás lenne?
Az tény, hogy a magyar külügynek már lett volna több alkalma is arra, hogy rosszallását fejezze ki egy ilyen kormányalakítással kapcsolatban, csak hát valószínűleg nincs magyar külpolitika.
És mit várhatnak el most jelent pillanatban az anyaországtól? Mit kaphatnak? Van-e tárgyalása egyáltalán a magyar kormánnyal a Magyar Koalíció Pártjának?
Mondhatnám azt is, hogy két tűz közé kerültünk, mert Szlovákiában megalakult egy olyan kormány, mely egyértelműen magyarellenes lesz, és Magyarországnak pedig egy olyan kormánya van, amely nemzetellenes. Tessék ebből a helyzetből kiutat keresni.
Hogyan értékelik a Magyar Koalíció Pártjának eredményét? Elégedettek-e az eredménnyel?
A párt jó eredményeket ért el a választásokon, jobbat, mint amire számítottunk, az arányokat illetően az eddigi legjobbat értük el, hiszen 11,7%-os szavazataránnyal végeztünk. Ami a szavazatok abszolút számát illeti, 50 ezerrel volt kevesebb, mint négy évvel ezelőtt, de sokkal kevesebbre számítottunk és azt is tudjuk, miért értünk el jobb eredményt az előreláthatónál: a választóknál egyértelműen elkezdett működni a Szlovák Nemzeti Párttól való félelem.
Milyen lesz a mostani ellenzéki politizálásuk?
Attól tartok, hogy nem lesz egy diadalmenet, félek tőle, hogy nem lesz olyan összefogás az ellenzékben, mint volt 1998 előtt, amikor a Meciar-kormány megbuktatására készültünk mindannyian, akik ellenzékben voltunk. Azok az összekötőeszmék, melyek akkor voltak, most nem léteznek.
Oláh János József
MIÉP Sajtóosztály vezetője
|